Netanyahu, ABD tehdidi karşısında geri adım atmadı: İsrail gerekirse tırnaklarıyla savaşır

T24 Dış Haberler

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Refah’a saldırmaları durumunda ABD’nin silah yardımlarını kısıtlama tehdidi karşısında ülkesinin gerekirse tek başına ayakta kalacağını ve “tırnaklarıyla savaşacağını” belirtti. 

Netanyahu, perşembe günü İsrail ve Hamas delegasyonlarının Kahire’deki ateşkes müzakerelerinden ayrılmasından sonra açıklamalarda bulundu. Kahire’deki müzakereler çöktü mü yoksa ara mı verildi henüz bilinmiyor. Hamas daha önce “top tamamen İsrail’in sahasında” demiş, İsrail de Hamas’ın kabul ettiği anlaşmanın kendi taleplerini karşılamadığını ifade etmişti. 

Bu haftaki görüşmelerde bir anlaşmaya varılamaması, İsrail’in Refah’a kara saldırısını başlatabileceği endişelerine sebep oldu. 

Biden’ın çarşamba günü İsrail’in Gazze’nin güneyindeki Refah kentine saldırması durumunda ülkesinin kendilerine bomba ve topçu mermisi sağlamayı bırakacağını söylemesi haftanın en çok konuşulan gelişmelerinden oldu. Netanyahu, bu şartın alacakları kararları etkilemeyeceğinin sinyallerini verdi. 

İsrail lideri, “Eğer tek başımıza kalırsak tek kalırız. Gerekirse tırnaklarımızla savaşırız. Ancak tırnaktan çok daha fazlasına sahibiz” dedi. İsrail’in bağımsızlığının 76. yılına yaklaştığına dikkati çeken Netanyahu, 1948 Arap-İsrail Savaşı’na atıfta bulunarak, “Silahımız yoktu. İsrail’e karşı silah ambargosu vardı, ancak büyük ruh, kahramanlık ve birlikle kazandık” diye konuştu.

ABD’li televizyon programcısı Dr. Phil’e konuşan Netnayahu, Biden ile ilgili olarak, “Sıklıkla anlaşabiliyoruz ama anlaşamadığımız zamanlar da oluyor. Bunları aşabildik. Umarım şimdi de aşabiliriz, ama ülkemizi korumak için gerekeni yapacağız” dedi. 

Hamas, pazartesi günü arabulucular Katar ve Mısır tarafından sunulan bir ateşkes anlaşmasını kabul etse de grubun kabul ettiği şartlar açıklanmadı. İsrail, isteksiz davransa da kabul edilen anlaşmanın detaylarını öğrenmek için Kahire’ye bir heyet gönderdi. 

Perşembe günü Reuters’a konuşan bir üst düzey İsrailli yetkili, İsrail delegasyonunun Hamas’ın duruşuyla ilgili rahatsızlıklarını arabuluculara bildirdiğini ve Kahire’deki görüşmelerin bu turunun bittiğini ifade etti. 

Delegasyonun Kahire’den döndüğünün bildiren kaynak, İsrail’in planlandığı üzere Refah’a kara harekatını yapacağını bildirdi.

İsrail’in saldırıları sebebiyle birçok Gazzelinin sığındığı Refah’ta şu anda yaklaşık 1.5 milyon insan yaşıyor. İsrail’in yapacağı karar saldırısının çok sayıda sivil ölüme sebep olacağından korkuluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x