Almanya, İspanya ve İtalya’dan “Türk vatandaşlarına vize verilmiyor” iddialarına yanıt: Politika değişikliği yok

Almanya, İspanya ve İtalya’nın Ankara’daki misyonlarından verilen bilgide, Türk vatandaşlarına yönelik vize politikalarında değişiklik olmadığı ve vize başvuruları almaya devam ettikleri belirtildi.

AA muhabiri, Ankara’daki Almanya, İspanya ve İtalya Büyükelçiliklerine, Türk vatandaşlarının vize başvuru işlemlerinin askıya alındığı iddialarını sordu.

Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği’nden kaynaklar, son haftalarda vize politikasında bir değişiklik yapılmadığını, martta başlatılan başvuru sisteminin hala aktif olduğunu ifade etti.

Almanya: Politikamızda bir değişiklik yok

Almanya misyonlarının aldığı vize başvuru sayısının verebileceği randevu miktarından daha fazla olduğunu kaydeden kaynaklar, “Bu nedenle belirli vizeler için daha fazla bekleme süresi var ancak Büyükelçilik ve Başkonsolosluk hala vize başvurusu alıyor. Politikamızda bir değişiklik yok” ifadelerini kullandı.

Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği’nden kamuoyuna yapılan açıklamada da Ankara, İstanbul ve İzmir’de martta başlatılan yeni randevu uygulamasının sürdüğü belirtildi.

Büyükelçiliğin X sosyal medya paylaşımında, bu sistemin tüm başvuru sahiplerine vize randevusu için kolayca kaydolma fırsatı sunduğu ifade edilerek çok fazla vize başvurusu olması nedeniyle dış temsilciliğe ve vize türüne bağlı olarak bekleme sürelerinin birkaç hafta ya da birkaç ay gibi farklılık gösterebildiği kaydedildi.

TIKLAYIN | İş dünyasından vize isyanı ve hükümete çağrı: İhracat yaptığımız ülkelere gitmekte zorlanıyoruz, engelleri kaldırın

İspanya: Konsolosluk her gün Türk vatandaşlarına vize veriyor

İspanya’nın İstanbul Başkonsolosluğu kaynakları da Türk vatandaşları için vize hizmetlerinin askıya alınmadığını aktararak Konsolosluğun her gün Türk vatandaşlarına vize verdiğini ve vermeye devam edeceğini söyledi.

Mayıs için tüm randevuların dolduğu ve bu nedenle yeni randevuların haziran için yakında açılacağı belirtildi.

İtalya: Vize başvurularının kapatılması söz konusu değil

İtalya’nın Ankara Büyükelçiliği’nden kaynaklarda da mayıs ayında diplomatik temsilciliklerinin vize talepleri üzerine çalışmalarına devam edeceğine işaret ederek vize başvurularının kapatılmasının söz konusu olmadığını kaydetti.

Randevu verilmemesi gibi bir durum olmadığını; başvuru yapan kişilerin randevu kontenjanlarını neredeyse doldurduğunu aktaran kaynaklar, sistemin her zamanki gibi ilerlediğini vurguladı.

Haziran ayı için randevuların yakında açılacağını bildiren kaynaklar, “Tamamen aynı süreç. Bu bahsettiklerimiz nedeniyle kapatma gibi bir durum söz konusu değil.” ifadelerini kullandı.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre de bazı yayın organlarında yer alan “Türk vatandaşlarına vize başvurularının kapatıldığı” şeklindeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı vurgulanmış, ifadesi kullanılmıştı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x