AKP’li Kaya’nın İBB’den verilen burs haberlerine erişim engeli

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) AKP tarafından yönetildiği dönemde bazı kişilere yurtdışında yüksek lisans ve doktora yapmaları için verilen burslar, yeni yönetim döneminde İBB Teftiş Kurulu tarafından ortaya çıkarılmıştı.

AKP Milletvekili Rabia İlhan Kalender, eski milletvekili Ravza Kavakçı Kan ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya hakkında 2021 yılının sonunda işlem başlatılmış, yargıdan takipsizlik kararları çıkmıştı.

71 İÇERİĞE ERİŞİM ENGELİ

İBB’den aldığı burs tartışma yaratan AKP Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya’nın talebi üzerine bursla ilgili haberlere de erişim yasağı geldi. Mahkemeye başvuran Kaya, hukuka aykırı olduğunu ve şahsına saldırı niteliği taşıdığını öne sürdüğü içeriklere erişimin engellenmesini talep etti.

İstanbul Anadolu 9. Sulh Ceza Hakimliği, 29 Şubat 2024 tarihli kararı ile 71 url adresindeki içeriklerin, talepte bulunanın kişilik haklarını ihlal edici nitelikte olduğu kanaatine vararak erişim engeli getirdi.

NE OLMUŞTU?

Bilkent Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü mezunu Fatma Betül Sayan Kaya 14 Kasım 2008 yılında İBB şirketi İSBAK AŞ’de Elektrik/Elektronik Mühendisi olarak işe alınmıştı.

İşe girişi yapıldıktan 2 ay gibi kısa bir süre sonra 12 Ocak 2009 tarihinde İBB bursu ile ABD’ye eğitime gitti.

İSBAK A.Ş. tarafından burs bedeli, okul ve diğer eğitim giderleri kapsamında Kaya’ya toplam 85 bin 791 dolar ve ayrıca 20 bin 289 TL ödeme yapıldı.

21 Mayıs 2010 tarihinde ABD’den dönünce işten çıkışı yapıldı. 14 Kasım 2011 tarihinde Kaya’nın sözleşmesi yeniden yapıldı ve istifa ettiği 20 Nisan 2015 tarihine kadar görevi devam etti.

Kaya’nın 2015 seçimlerinde İstanbul’dan milletvekili adayı olmak için istifa edene kadar İBB’deki görevinin devam ettiği, ABD’deki eğitimi sırasında da maaşını almayı sürdürdüğü iddia ediliyor. AKP kadrolarında önemli görevler üstlendiği dönemde İBB’nin şirketinde de çalışıyor gözükmesi ve bu bilginin Kaya’nın özgeçmişinde hiç yer almaması dikkat çekmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x